Plak Nedir 

Plak Nedir ?. Plak  Sert Plastik’den imal edilen, buna kısaca PVS de denilebilir. Her bir tarafına da hafıza kaydı yapılabilen yuvarlak ve daire şeklinde bir ses kayıt ve depolama birimidir.

Pikap, gramofon veya fonograf denilen cihazlarda okunarak, üzerine kaydedilmiş ve depolanmış ses izleri dinlenebilir.

Plak hakkında bir çok bilgiyi yazılarımızda bulsanız da biz yinede plağın geniş yazısını sayfamızda yazalım ki müşterilerimiz sayfa sayfa bu bilgileri aramasın.

Plağın bilimsel denebilecek açıklamasını yukarıda yapmış bulunmaktayız.

plak hakkında bilgi

plak nedir

Şimdi de plaklarınızın korunması ve satılması hakkında biraz bilgi verelim.

Biz Plak alan ve bunları müşterilerine satan ticari bir firmayız. Bu mukabilde sizlere ticari yönden ve dahi sizlerin plakları nasıl korumaya alacağınızı ve bunları korumanın size ne faydası olacağını da bu sayfamızda bulabileceksiniz.

Bu sayfamız plak alan firmalar içinde hiç bir firmada bulamayacağınız bilgiler bulacaksınız.

Plakları Öncelikle isimleri ile sizlere söyleyelim.

33 lük plak, 45 lik plak, taş plak ve silindir plak bunlar hakkında bu sayfamızda bilgi ayrıntısı ile bulacaksınız.

Öncelikle plaklarınızı nasıl koruya bilirsiniz. Bunun hakkında az da olsa sizlere bilgi verelim.

Plak öyle her zaman toplu şekilde lot halinde buluna bilecek bir ürün değildir.

Ya aile büyüklerinizden kalacak yada yaşınız bayağı büyük olacak çünkü plakların aktif ve popüler olduğu dönem 1889 ve bu yıllardan sonra gelişerek sonra taş plak sonrada pvc plak olarak 1990 yıllarının başına kadar gelmiştir.

plak hakkında her türlü bilgi

plak nedir

Ama Gelişen teknoloji ile beraber sonrasında kaset ve en sonunda CD olarak devam etse de plakların yeri hiç bir zaman doldurulamamıştır.

Buradan şu anlaşılmaktadır ki, Plaklar 1990 yılından sonra hem üretilmedi hemde dinlenmedi ne zaman kadar 2015 yılında yine plaklar popüler olmaya ve sanatçısına göre daha çok para yapmaya başladı.

Onun içindir ki yazımızın başında bildirdiğimiz gibi plakların bunca sene sonra popüler olması güzel ama ortada plak yok. 

Peki plakları nereden bulacağız. Burada kolleksiyoner veya 1980 lerde klüpler vardı şuanın diskotekleri gibi o mekanlarda çalınırdı. Bu şarkıları çalan kişilere şuan dj deniyor.

Bu dj lerde o zamandan kalma kolleksiyon olabilir yada durumu iyi olan insan plakları almış pikabında dinlemiş ama dönemi geçtiği için de satmamış bir kenara veya depoya kaldırmış işte sizin elinize geçecek plaklar bunlar.

Bu plakları nasıl koruya bilirsiniz.

Şimdi onun hakkında yazalım.

Bu plakları korumak çok basit ama dikkat isteyen bir iştir. Bu plaklar PVC olduğu için plastikde geçen zaman içinde daha kırılgan olduğu için dikkat etmeniz gereken zaman burada başlıyor.

Bu plaklar elinize geçtiğin de ilk buna dikkat etmeniz gerekir. Sonrasında  Plaklar elinize geçti kırılmaması için dikkatli oldunuz ama şimdide başka bir şeye dikkat etmeniz lazım.

Plaklarınız çizilmemesi lazım bunun nedeni de ne kadar çok çizik okadar fiyatı düşer bununda literatürde ki karşılığı kondisyonu düşer.

Bir plağın temizlik oranı kondisyon diye anılır. Bu kondisyonuda 10/ üzerinden 1 den 10 doğru rakamlarla telafuz edilir.

mesela az çizik olan bir plak 10/8 çok çizik olan bir plak da 10/4 diye anılabilir. Burada neden dikkat etmeniz gerektiğini şöyle açıklayalım.

Bir plak kondisyonu eğer 10/8 ise sanatçısına göre  değişebilir ama 1000 tl yapar diyelim ama kondisyonu 10/4 olan bir plak bunun yarısından az fiyat yapar.

Sizlerinde bu kondisyonunu korumak için elinize geçen plakların kablarına dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer kabları yok ise hemen kab bulun yada aralarına gazete kağıdı gibi malzeme ile koruyun.

Bu korumanın bana ne faydası var derseniz işte burada yanılırsınız. Eğer korursanız plaklarınız tam değerinde satılır.

plak nedir sorusuna cevap

plak nedir

Ama korumazsanız kabsız olan plakları sayarken para sayar gibi sayarsanız daha çok çizilir buda size satacağınız fiyatdan düşmesine sebep olur buda size para kaybı olarak döner.

Toplu olarak bulunan plaklarınızı da seçtirerek satmayın çünkü toplu olan plakların için de iyi de kötüde sanatçı olur uyanık esnaf içinden iyilerini seçer kötüleri bırakır buda sizin kaybınıza olur.

Yukarıda yazdığımız plak fiyatlarına etkendir ama en önemli etken sanatçıdır. Burada şu devreye giriyor çatlamış veya kırık plaklar sanatçısı iyi olsada para etmez onun içindir ki hepsi bir birine bağlıdır.

33 lük, 45 lik ve taş plak nedir ?.

33, 45 ve 78 lik yani Taş plakların temsil eden rakamlar, Devir rakamlarıdır.

33 lük plak büyük olandır. Sayısal olarak küçük görünse de 33 lük demek büyük yani long play plakları temsil eder.

45 lik rakamı da küçük plakları temsil eder.

78 lik plak da taş plakları temsil eder.  Bu rakamlar bu plakların devir rakamlarıdır.  Her rakam devir dönüşüne göre net sesi çıkartır. 45 devirde 33 lük plak çalamazsınız. Eski plak olsada halen bulunan plak türüdür.

Çalarsanız müzikten bir şey anlamazsınız. 

Bu sayfamızda bulabilecekleriniz genel olarak plakları nasıl koruya bilirsiniz. Ayrıca siz değerli müşterilerimizin nasıl plaklarını satabileceğini bu konuda bilgi almak için kısaca bu sayfamızın yeteceğini göreceksiniz.

Bizlere elinizde bulunan plakları satmak istediğiniz de iletişim sayfamızdan bize ulaşıp değerlendire bilirsiniz.

Plak Hakkında…

 

 

× Whatsapp İletişim